biuro rachunkowe Geltz w Poznaniu profesjonalne usługi księgowe dobra księgowa Poznań

Aktualności

Usługi rachunkowe

Serdecznie zapraszamy także klientów z innych miejscowości województwa wiekopolskiego do skorzystania z usług księgowych biura rachunkowego Geltz z Poznania/dz.Grunwald:

Aktualności

Samodzielna księgowość

03.07.2015

księgowa rozlicza firmę z PoznaniaProwadzenie niewielkiej, jednoosobowej działalności gospodarczej może wiązać się z poszukiwaniem oszczędności w różnych sferach. Jedną z nich może być choćby księgowość, która w znacznej mierze powiązana jest z nadzorowaniem faktur. Mała firma to przeważnie skromna rachunkowość, dlatego można poradzić sobie z nią samodzielnie. Nie musimy przecież pamiętać o wielu ważnych kwestiach, które są tak istotne w przypadku dużych firm, czy ogromnych korporacji. Redukcja zatrudnienia zwalnia nas obowiązku wyliczania wypłat itp. spraw. Kiedy zatem możemy sobie pozwolić na samodzielną księgowość i w jakich sytuacjach to rozwiązanie będzie optymalne? O tym wszystkim już poniżej. Dowiedz się jak poradzić sobie z prowadzeniem księgowości w pojedynkę.

 

 

Kto może sobie pozwolić na samodzielną księgowość?

Większość firm jednoosobowych nie wymaga zatrudniania księgowych, czy powierzania obowiązków biurom rachunkowym. Działanie na mniejsza skalę oznacza bowiem znacznie mniej obowiązków rachunkowych więc bez problemu można je ogarnąć samemu. Warto również pamiętać, że przedsiębiorcy, których obroty roczne wynoszą mniej niż 1,2 miliona euro, zwolnieni są z prowadzenia pełnej księgowości. W praktyce oznacza to przede wszystkim, że ich księgowość może opierać się jedynie na książce przychodów i rozchodów, z której uzupełnianiem nie powinno być większych kłopotów. Wymogiem jest tylko rozliczanie się skalą podatkową bądź podatkiem liniowym.

Dodatkowo jeżeli przedsiębiorca jest zwolniony z opłacania podatku VAT, nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji zakupów na potrzeby jego rozliczania. Nie wspominając już, że brak pracowników zatrudnionych na umowę o pracę to brak zmartwień o składki ZUS dla pracowników. Wynika zatem tego, że samodzielne prowadzenie księgowości jest dobrym rozwiązaniem głównie dla przedsiębiorców, których działalność nie wiąże się z dużymi kosztami oraz przychodami, a także zatrudnianiem pracowników.

Jakie wymogi należy spełnić?

Samodzielną księgowość może prowadzić praktycznie każdy przedsiębiorca. Nie musi on posiadać bowiem żadnych konkretnych kwalifikacji, czy uprawień. Jeżeli wcześniej korzystaliśmy z usług biura rachunkowego, a chcemy przejść teraz na samodzielną księgowość, wystarczy rozwiązać umowę i odebrać całą dokumentacją powiązaną z naszą firmą.
Z pomocą przedsiębiorcom przychodzi specjalne oprogramowanie, jakie z pewnością ułatwia księgowość online. Większość programów tego typu pozwala na wystawiania faktur, obliczanie różnego rodzaju składek, czy nawet generowania deklaracji podatkowych. Tego rodzaju aplikację aktualizowane są na bieżąco, jednak zdarza się, że ich koszt może być naprawdę wysoki. Dobrze jest także pamiętać, że wszelkie dokumenty powinny być archiwizowane a kolejności chronologicznej i przetrzymywane przez przynajmniej 5 lat.

Samodzielna księgowość – jakie obowiązki?

Prowadząc samodzielną księgowość należy pamiętać przede wszystkim o prowadzeniu księgi podatkowej oraz prowadzeniu rejestru VAT (chyba, że jesteśmy z niego zwolnieni). Poza tymi podstawowymi obowiązkami niezmiernie istotne jest również przygotowywanie deklaracji podatkowych ZUS i deklaracji rozliczeniowych. Bardzo ważna jest także ewidencja wyposażenia oraz prowadzenie ewidencji środków trwałych.
Niemniej istotne będą ponadto obowiązki comiesięczne, czyli opłacanie składek i odprowadzanie zaliczki na podatek dochodowy.

Podsumowanie

Nowi przedsiębiorcy mogą mieć trochę problemów z ogarnięciem wszystkich zadań, jakie są konieczne przy prowadzeniu działalności gospodarczej, jednak wraz z upływem czasu i nabyciem doświadczenia wszystko powinno zostać ułatwione, a samodzielna księgowość nie powinna stwarzać żadnych problemów. W innym wypadku lepiej będzie poradzić się księgowego lub udać się do biura rachunkowego

 

Licznik odwiedzin: 189013
Google plus