Progi podatkowe w 2015 roku
Rok 2015 pozostaje bez zmian w zakresie progów podatkowych w odniesieniu do roku 2014 i 2013. Jest to niezbyt dobra wiadomość dla podatników, bowiem sama kwota, jaka pozostaje wolna od podatku oraz ulga prorodzinna nie zmieni się. Taka sytuacja ma niekorzystny wpływ na polskie gospodarstwa domowe, ponieważ zmrożone progi podatkowe oznaczają niższe ulgi, co w jasny sposób przekłada się na zwiększone obciążenia dla podatników. Po mimo, że nie są to korzystne informacje, warto jest się z nimi zapoznać i poznać kwotę wolną od podatku. Dla wszystkich osób, które wcześniej nie interesowały się tego typu zagadnieniami, przypomnimy także jakie są dwa obowiązujące progi podatkowe i jakie mamy inne możliwości do wyboru.
Kwota wolna od podatku w 2015 roku
W związku z tym, z wszystkie progi podatkowe nadal są takie same, nie zmienia się również kwota wolna od podatku dochodowego. Jeśli w roku 2015 zarobimy mniej niż 3901 złotych, nie będziemy musieli płacić podatku dochodowego. W przypadku gdy nasze zarobki wyniosą dokładnie tyle, na koniec roku fiskus odda nam 556,02 złotych zwrotu podatku. Pamiętajmy jednak, że kwota wolna od podatku nie zwalnia nas z obowiązku rozliczenia podatkowego. Zaniedbanie tego obowiązku może grozić poważnymi konsekwencjami, których lepiej jest unikać, dlatego koniecznie rozliczyć swój podatek.
Jakie progi podatkowe obowiązują w 2015 roku?
Jak już wcześniej wspomniano w roku 2015 nadal obowiązują te same dwa progi podatkowe. Pierwszy z nich wynosi 18% i dotyczy jedynie dochodów, które nie przekroczyły kwoty 85,538 złotych rocznie. Jeżeli więc zarobiliśmy mniej niż ta kwota rozliczamy się na jego podstawie. Drugi próg podatkowy to 32% i mieszczą się w nim wszystkie osoby, które zarobiły powyżej kwoty 85,538 złotych. Jednakże tak samo jak w roku poprzednim, druga stawka podatkowa nie obejmuje całej kwoty dochodów rocznych. Pierwsze zarobione 85,528 złotych możemy rozliczyć na podstawie stawki 18 procentowej dopiero dalsza część musi zostać poddana pod drugi próg podatkowy, tj. 32 procentowy
Każde biuro rachunkowe wie, że podczas wyliczania podatku, niezależnie pod jaką grupę podatkową podlega klient, w pierwszej stawce musi odliczyć kwotę wolną od podatku, czyli wspomniane wcześniej 526 złotych.
Rozliczenie podatkowe a działalność gospodarcza
Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą i Twoje dochody nie zawierają się w pierwszym progu podatkowym, dobrze jest pomyśleć nad podatkiem liniowym. Jest to opcja, dzięki której będziesz mógł sporo zaoszczędzić, gdyż kwota podatkowa spadnie z 32% do 19%, a to z pewnością znaczna różnica na korzyść Twojej firmy. Jednakże skala podatkowa oraz podatek linowy to nie jedyne formy opodatkowanie, które są dostępne, dlatego dobrze jest prześledzić wszystkie przepisy i regulacje prawne na ten temat.
Jednakże jeżeli będziesz chciał skorzystać z liniowej stawki podatku dochodowego, koniecznie powiadom o tym swój Urząd Skarbowy. Czas na to masz do 20 stycznia roku podatkowego.