Jak rozliczyć umowę zlecenie?
Umowa zlecenie to popularny rodzaj umowy, który dla wielu osób kojarzy się z pierwszym krokiem w kierunku pracy zawodowej. Podpisują ją najczęściej studenci, którzy w pewien sposób pragną powiązać naukę z początkami kariery. Niekiedy bywa ona powiązania z praktykami, czy stażami zawodowymi, w innych przypadkach wiąże się z pragnieniem zdobycia doświadczenia zawodowego, które jest tak cenne w dzisiejszych czasach. Coraz więcej pracodawców decyduje się właśnie na umowy zlecenie, gdyż ponoszą wtedy mniej kosztów związanych z zatrudnieniem pracownika. Zanim jednak powiemy jak ją rozliczyć, warto się najpierw zastanowić czym tak naprawdę jest umowa zlecenie i jakich sytuacji dotyczy.
Kodeks cywilny jasno określa sytuację, w której możemy mieć do czynienia z umową zlecenie. Zleceniobiorca zobowiązuje się do spełnienia danej czynności prawnej dla zleceniodawcy, zaś w praktyce umowa zlecenia obejmować może również czynności faktyczne.
Przychód z działalności wykonywanej osobiście
Przychód jaki uzyskaliśmy z działalności wykonywanej osobiście należy odliczyć od podatku w sytuacji gdy został on uzyskany od:
- osoby fizycznej, która prowadzi działalność gospodarczą bądź osoby prawnej oraz jej jednostki organizacyjnej,
- właściciela danej nieruchomości, gdzie wynajmowane są lokale
Wyjątki stanowić mogą przychody, które zostały uzyskane na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej lub kontraktów menadżerskich.
PIT-11
Umowę zlecenie rozlicza się zazwyczaj na podstawie formularza PIT-11, który podatnik powinien otrzymać od swojego zleceniodawcy. Widnieją na nim wszelkie potrzebne informacje, jakie dotyczą wysokości osiągniętego przychodu, a także poniesionych kosztów i uzyskanego dochodu. w tym formularzu powinny być również zawarte dane o składkach na ubezpieczenie społeczne oraz na ubezpieczenie zdrowotne, które mogą zmniejszyć podatek. Należy także pamiętać, że owe składki nie są opłacalne jeżeli umowa zostaje zawarta z osobą ucząca się, która nie ukończyła 26 roku życia.
Informacja PIT-37
Wypełnienie deklaracji podatkowej za poprzedni rok podatkowy wiążę się z wypełnieniem druku zeznania podatkowego – PIT 37. Przenosimy na niego wszystkie wartości, które zostały wykazane w formularzu otrzymanym od zleceniodawcy. Jeżeli w tracie jednego roku podatnik zawarł kilka rożnych umów, wszystkie wpisuje na jeden druk zeznania podatkowego – PIT 37. Ważny jest jedynie moment uzyskania przychodu. Jeżeli zlecenie zostało wykonane w danym roku podatkowym, a wynagrodzenie za nie zostało przelane dopiero w następnym roku, nie wykazujemy go w danym zeznaniu. Przykład – zlecenie zostało wykonane w grudniu 2015, a wynagrodzenie otrzymaliśmy w styczniu 2016. W tym przypadku to zlecenie zostaje rozliczone dopiero w roku podatkowym 2016.
Kwota wolna od podatku
Istnieją pewne limity, które nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznym. Jeżeli zatem zarobiliśmy w danym roku mniej niż 3091 złotych, to otrzymamy pełen zwrot zaliczek na podatek dochodowych pobranych przez zleceniodawcę. Ważną informacje stanowić może także fakt, że w zeznaniu nie wykazuje się zleceń, których kwota wynagrodzenia nie przekroczyła 200 złotych.
Jeżeli nie jesteśmy pewni jak wypełnić nasze zeznanie podatkowe, warto zgłosić się do doświadczonej księgowej, która w krótkim czasie i za niezbyt wygórowaną cenę zrobi to za nas. W ten sposób będziemy mieć pewność, że wszystko będzie w porządku i odbędzie się bez żadnych problemów.