Jak rozliczyć dochody z pracy za granicą?
Coraz więcej osób z Polski emigruje za granicę w celu zdobycia dobrze płatnej pracy. Osoby takie jednak nie zawsze wiedzą jak później mają rozliczyć się ze swoich dochodów i w jaki sposób wypełnić deklarację PIT. Pogląd, że obowiązek podatkowy obejmuje jedynie osoby zamieszkujące terytorium Polski jest błędny i daleki od prawdy. Oczywiście istnieją sytuacje, w których możemy być z niego zwolnieni, jednak nie tyczą się one każdego. Jak zatem rozliczyć dochody z pracy za granicą i kiedy powstaje podwójny obowiązek podatkowy? O tym wszystkim i jeszcze więcej w dzisiejszym artykule.
Określenie rezydencji to podstawa
Krokiem pierwszym do rozliczenia naszych dochodów z pracy za granicą jest ustalenie, jakiemu obowiązkowi podatkowemu podlegamy w Polsce. Ważna jest zatem nasza rezydencja podatkowa, czyli prościej mówiąc, miejsce zamieszkania dla celów podatkowych.
Polski rezydent to osoba, która posiada na terytorium tego kraju centrum swoich interesów osobistych bądź gospodarczych, czyli ma w Polsce rodzinę, własny biznes, czy mieszkanie. Do polskich rezydentów zalicza się również osoby, które przebywały w naszym kraju powyżej 183 dni w danym roku podatkowym. Jeśli zaliczasz się do którejś z wymienionych grup masz obowiązek zadeklarować w Polsce zarówno krajowe, jak i zagraniczne dochody.
W sytuacji gdy wszelkie warunki uznania za osobę, która mieszka w Polsce pozostają niespełnione, podlega się wyłącznie ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, co oznacza, że w Polsce rozlicza się jedynie polskie dochody.
Należy przy tym pamiętać, że wystarczy spełnić choćby jedno kryterium polskiej rezydentury. Jeśli zatem mieszkamy na stałe zagranicą i to tam zarabiamy na życia lecz posiadamy najbliższą rodzinę w Polsce (dajmy na to, żonę i dzieci) to polska skarbówka będzie nas traktować jak osobę mieszkająca w Polsce i podlegające krajowemu obowiązkowi podatkowemu. Co istotne, także fiskus zagraniczny można uznać taką osobę za swojego rezydenta, co w niektórych sytuacjach może wiązać się z podwójnym obowiązkiem podatkowym. Kwestię tą rozwiązuje jednak w większości przypadkach wzajemna umowa między krajami o unikaniu podwójnego opodatkowania między państwami.
Jak obliczyć podatek?
W sytuacji kiedy należymy do polskich rezydentów mamy obowiązek rozliczyć swoje dochody krajowe oraz zagraniczne na formularzu PIT-36 wspólnie z załącznikiem PIT-ZG. Zarobki zagraniczne zostają przeliczane na polską walutą zgodnie ze średnim kursem NBP z dnia poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.
Wykazanie dochodów zagranicznym polskiemu fiskusowi nie wiąże się jednakże z obowiązkiem opłacenia podatku w Polsce. Do wyboru mamy dwa popularne rozwiązania.
- Metoda wyłączenia z progresją
Zgodnie z tą metodą dochód uzyskany z pracy wykonywanej zagranicą, który został tam opodatkowany jest zwolniony od obowiązku opodatkowania w Polsce. Uwzględnia się go już jedynie w celu ustalenia stopu procentowej, jaka zostanie zastosowana w przypadku opodatkowania dalszej części dochodu danej osoby, która uzyskała go już w Polsce.
Ta metoda obowiązuje w umowach między innymi z Albanią, Czechami, Chorwacją, Słowenią, Szwecją, Włochami, czy Wielką Brytanią.
- Metoda odliczenia proporcjonalnego.
Zgodnie z tą metodą podatek opłacony w innym państwie jest odliczany od podatku polskiego, a następnie obliczony od całości dochodów, w takiej proporcji, w jakiej zagraniczny dochód pozostaje w stosunku do całości dochodów podatnika.
Ta metoda obowiązuje przede wszystkim w umowach z Australią, Belgią, Holandią, Luksemburgiem, Rosją, czy Stanami Zjednoczonymi.
Podsumowanie
Najważniejsze jest zatem ustalenie statusu rezydenta, a następnie metody opodatkowania. Jeśli sami nie jesteśmy w stanie wyliczyć naszego podatku, wystarczy zgłosić się do biura rachunkowego, które z chęcią przejmie za nas ten obowiązek. Zgłosić możemy się także do księgowej, która za opłatą rozliczy za nas wszystkie nasze dochody w prawidłowy sposób.