biuro rachunkowe Geltz w Poznaniu profesjonalne usługi księgowe dobra księgowa Poznań

Aktualności

Usługi rachunkowe

Serdecznie zapraszamy także klientów z innych miejscowości województwa wiekopolskiego do skorzystania z usług księgowych biura rachunkowego Geltz z Poznania/dz.Grunwald:

Szybki kontakt

Aktualności

Zasiłek macierzyński w 2015 roku

15.07.2015

księgowa wylicza zasiłek macierzyński

 

Każdej pracującej kobiecie, która ma w niedługim czasie urodzić dziecko przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego, czyli świadczenia pieniężnych usług z tytułu urodzenia dziecka. Połącznie obowiązków zawodowych z wychowywaniem nowonarodzonego dziecka jest bowiem rzeczą wręcz niewykonalną, dlatego to wsparcie finansowe ma przez okres jednego roku ułatwić założenie lub powiększenie rodziny. Istnieją jednak pewne wymagania, jakie trzeba spełnić aby otrzymać zasiłek macierzyński. Przysługuje on jedynie kobietom, które urodziły dziecko w okresie ubezpieczenia chorobowego bądź urlopu wychowawczego. Podstawą jego przyznania jest przede wszystkim opłacanie składek na ubezpieczenie chorobowe, właśnie dlatego kobiety pracujące na podstawie umowy o pracę nie muszą się martwić o otrzymanie zasiłku. 

 

Komu przysługuje zasiłek macierzyński w 2015 roku?

Składki na ubezpieczenia chorobowe są obowiązkowe dla osób, które pracują na umowę o pracę, dlatego zasiłek macierzyński otrzyma każda z przyszłych mam pracująca właśnie na tego rodzaju zasadach. Inaczej jednak wyglądają sprawy dotyczące własnej działalności gospodarczej i pracy na umowę zlecenie. W tych przypadkach owe składki nie są już wymagane lecz ich brak oznacza również brak zasiłku macierzyńskiego, co jest raczej niekorzystną sytuacją. Co zrobić w takiej sytuacji?

Sprawa jest dość prosta, wystarczy zadeklarować dobrowolne opłacanie składek chorobowych. Składka ta wynosi 2,45 % wymiaru podstawy wynagrodzenia i potrącana może być z naszej comiesięcznej wypłaty. Prawo do zasiłku będzie wtedy przysługiwać niezależnie od okresu płacenia składki. Ubezpieczyć można się w dowolnym momencie aczkolwiek wysokość zasiłku macierzyńskiego zależna będzie głównie od okresu ubezpieczenia oraz podstawy obliczania składki.

Zasiłek macierzyński przysługuje także dla osób, które przyjęły na wychowanie dziecko od 7 do 10 roku życia. Wymagane jest jednak złożenie zaświadczenie potwierdzającego złożenie w sądzie wniosku o wszczęciu postępowania w sprawie nabycia praw do opieki.

Ile wynosi zasiłek macierzyński?

Wysokość zasiłku macierzyńskiego jest zróżnicowana dla każdej z przyszłych mam, wszystko bowiem zależy od jej zarobków. Podstawą do wyliczenia wysokości zasiłku macierzyńskiego jest nasze średnie wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy. Sam zasiłek wynosi przeważnie 100% pensji z ostatniego roku. Należy pamiętać, że pod uwagę brana jest średnia z całego roku, dlatego nie zawsze przyszła mama dostanie tyle ile zarabiała ostatnio. Pod uwagę brane są również premie, nagrody oraz inne składki na wynagrodzenie, choć nie wszystkie.

W przypadku ubezpieczenia w KRUS sytuacja wygląda z goła inaczej. Każdej mamie przysługuje jednorazowy zasiłek macierzyński, który wynosi 2091 złotych. Jeśli chcemy go otrzymać wystarczy, że wypełnimy odpowiedni wniosek i wraz z aktem urodzenia dziecka złożymy go w odpowiednim oddziale.

Jakie formalności należy wypełnić?

Otrzymanie zasiłku macierzyńskiego wiąże się z powiadomieniem naszego pracodawcy o planowanym terminie porodu. Po porodzie można także dostarczyć odpis aktu urodzenia dziecka oraz oświadczenie o tym, czy to nasze pierwszy dziecko, czy kolejne. Wypełnić należy dodatkowo specjalny druk ZUS i dostarczyć wymagane dokumenty od pracodawcy.

Po wypełnieniu wszystkich formalności wystarczy już tylko oczekiwać na pierwsze wpływy i spokojnie zająć się wychowywaniem nowonarodzonego maluszka.

Licznik odwiedzin: 98561
Google plus