Podatek od nieruchomości
Podatek od nieruchomości - podlega mu praktycznie każdy nabywca gruntu, budynku bądź jedynie jego części, a także budowli lub tylko jej części, jaka powiązana jest z prowadzeniem działalności gospodarczej. Stawki podatkowe uzależnione są od przynajmniej kilku czynników, dlatego dobrze jest zorientować się w kosztach. W tym artykule opowiemy krótko kto musi płacić podatek od nieruchomości oraz jakie czynności i dokumenty należy złożyć w urzędzie skarbowym. Nie bez znaczenia będą również zwolnienia z podatku od nieruchomości w 2015 roku. Sprawdź, może to właśnie Ty nie będziesz musiał ponosić żadnych kosztów.
Kto zobowiązany jest do opłacenia podatku od nieruchomości?
Według prawa istnieje grupa podmiotów, które zobowiązane są do opłacenia podatku od nieruchomości. Nalezą do nich przede wszystkim:
- Właściciele
- Użytkownicy wieczyści
- Samoistni posiadacze
- Posiadacze zależni nieruchomości bądź jedynie jej części, w przypadku których nieruchomość stanowi własność Skarbu Państwa albo też jednostki samorządu terytorialnego (obowiązek podatkowy powstaje tylko w niektórych sytuacjach)
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy?
Obowiązek podatkowy od nieruchomości powstaje wraz z pierwszym dniem miesiąca, który następuje po miesiącu, w jakim nabyliśmy tytuł prawny do oplotkowanego przedmiotu bądź weszliśmy w jego posiadanie (choćby na drodze dziedziczenia). W przypadku budowli jest trochę inaczej, bowiem obowiązek podatkowy zaczyna się z dniem pierwszego stycznia roku, który następuje tuż po roku zakończenia budowli lub ewentualnie rozpoczęcia jej użytkowania.
Jeśli zaś idzie o wygaśnięcie obowiązku podatkowego, to następuje ono z upływem miesiąca, w jakim ustały wszelkie okoliczności, jakie uzasadniały ten obowiązek.
Dokumenty potrzebne przy składaniu podatku
Podatek od nieruchomości powinien zostać złożony we właściwym organie podatkowym przy użyciu specjalnie sporządzonego formularza wg. wzoru, jaki został określony uchwałą rady gminy.
W przypadku nieruchomości, która stanowi współwłasność bądź znajduje się w posiadaniu jednocześnie osoby fizycznej oraz osoby prawnej, deklarację na podatek od nieruchomości składa osoba fizyczna i opłaca podatek na zasadach, jakie obowiązuje osoby prawne. Decyzja ustalająca wysokość podatku nie będzie w tej sytuacji doręczana osobie fizycznej.
Składanie informacji o nieruchomościach, a także obiektach budowlanych dotyyczy także podatników, którzy korzystają ze zwolnień podatkowych. Co ważne, złożenie wymaganych dokumentów możliwe jest również drogą komunikacji elektronicznej.
Zwolnienia od podatku od nieruchomości
Niektóre nieruchomości lub grunty mogą zostać zwolnione z płacenia podatku od nieruchomości. Dotyczy to przede wszystkim:
- Budynki gospodarcze oraz ich części, które służą działalności leśnickiej, a także rybackiej
- Budynki gospodarcze, które znajdują się na gruntach rolnych
- Grunty oraz budynki, jakie zostały wpisane indywidualnie na listę zabytków
- Grunty, które są nieużytkami bądź użytkami ekologicznymi
- Budynki, które znajdują się na terenie rodzinnych ogródków działkowych
- Jednostki publiczne oraz niepubliczne, które objęte są programem oświaty
- Wszelkiego rodzaju instytucje badawcze
- Centra badawczo-rozwojowe oraz instytuty badawcze
- Nieruchomości działalności pożytku publicznego
To najczęściej wymieniane grupy, istnieje ich jednakże odrobine więcej. Dokładne dane sprawdzić można w odpowiedniej ustawie prawnej dotyczącej zwolnienia od podatku od nieruchomości lub zapytać księgowej. Przelewu dokonać zaś można na rachunek określonego organu podatkowego bądź gotówką w kasie.
.